Jak zrobić pizzę?

Przygotowując pizzę domową zawsze zastanawiałem się nad kolejnością i ilością składników na cieście. Eksperymentując stwierdziłem, że ułożenie ich ma znaczenie, gdyż definiuje smak który chcemy uzyskać.
W szczególności warzywa zawierające wodę nie mogą być przykryte szczelną, grubą warstwą sera, nie przepuszczającą pary. Stąd też proponuję posypywać delikatnie serem wszystkie warstwy składników jakie używamy. Dodatkowo otrzymamy spójną górę, która pomieści wiele składników i pozwoli się cieszyć tą istotną cechą pizzy domowej.
Poza głównymi składnikami bardzo istotne jest oczywiście samo ciasto do pizzy. Metodą prób i błędów udało Nam się stworzyć nie tylko odpowiednie rozmieszczenie składników, które ma niebagatelne znaczenie na końcowy smak, ale też idealny przepis na ciasto.

domowa-pizza
Składniki na ciasto:

  •  4 szklanki mąki pszennej
  • 1,5 szklanki ciepłej wody
  • 1 opakowanie suchych drożdży (8 g)
  • 1 łyżka oliwy z oliwek
  • 1 łyżka soli

 

Przygotowanie: 

Drożdże rozpuścić w wodzie i odstawić na ok. 5 minut. W tym czasie do miski przesiać mąkę, zrobić wgłębienie i dodać oliwę oraz sól a na końcu drożdże rozpuszczone w wodzie.
Ciasto wymieszać łyżką a następnie dobrze wyrobić do momentu osiągnięcia jednolitej konsystencji (ciasto nie powinno się kleić do rąk). Powstałe ciasto odstawiamy w ciepłe miejsce i przykrywamy czystą ścierką na ok. 1,5 h do momentu podwojenia objętości.
Kiedy ciasto wyroście uderzamy w nie pięścią kilkukrotnie i dzielimy na 2-3 części (zależnie od tego jak duże pizzę chcemy zrobić).
Każdą z części formujemy w kulkę, pakujemy do woreczków strunowych, wypuszczamy z nich zbędne powietrze i wkładamy do zamrażalnika na min. 24 h. Na 12 h przed pieczeniem pizzy przekładamy ciasto z zamrażalnika do lodówki.
Z powstałych kulek formujemy placki i układamy na blaszce wysmarowanej oliwą. Ciasto na pizzę smarujemy sosem pomidorowym a następnie wykładamy składniki w następującej kolejności:
1. Starty ser (najlepiej mozarella)
2. Pokrojone pieczarki, połówki pomidorków koktajlowy oraz cebula w piórkach
3. Starty ser
4. Plastry wędliny
5. Kolejna warstwa startego sera
Pizzę pieczemy w temp. 200 stopni C przez 12-15 minut.
 pizza..

domowa-pizza...

Mirek.

Walentynkowe menu          Zimowy Obiad

2 thoughts on “Jak zrobić pizzę?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *